Настройка BIOS

як зайти в біос? як правильно настроїти біос? Bios пароль? як змінити послідовність загрузки операційної системи?(Boot Device Priority) Як змінити режими контроллера SATA? Настройка енергозбереження? Як відключити пристрої у біосі?BIOS Setup

При включенні комп'ютера, коли чути один короткий сигнал з системного динаміка, необхідно натиснути певну клавішу або клавіші.

На те, щоб натиснути потрібну клавішу, у вас є кілька секунд - якщо не встигнете, почне завантажуватися операційна система і комп'ютер доведеться перезавантажувати знову.

Зазвичай в цей час відображається напис типу Press DEL to enter Setup - це означає, що для входу в налаштування BIOS слід натиснути клавішу Delete.

У настільних системах для входу в налаштування традиційно використовується саме ця клавіша.

У ноутбуках, залежно від виробника та моделі, часто застосовуються інші клавіші або їх поєднання: F1, F2, F3, F10, F11, F12; Esc; CtrL + Shift + S, CtrL + ALt + S або Ctrl + ALt + Esc. Якщо карта відсутня, доведеться звернутися до інструкції або пошукати опис вашого ноутбука в Інтернеті.

З'явиться меню налаштувань BIOS (BIOS Setup). Залежно від моделі комп'ютера, точніше, від розробника BIOS, воно може виглядати по-різному.

 

Phoenix BIOS | Award BIOS

 

В меню настройки Phoenix - Award BIOS CMOS Setup Utility в двух колонках перечислені основні пункти, а внизу вікна – короткі підказки про назначення клавіш.

 

Так виглядає меню налаштувань Phoenix Award BIOS CMOS Setup Utility


Увійшовши в BIОS, ви побачите налаштування обладнання ноутбука:

 

Клавіші управління курсором служать для переміщення між пунктами меню (Select Item), натискання клавіші Enter переносить вас до обраного пункту меню, а клавіші Page Up і Page Down дозволяють вибирати значення окремих параметрів.

Клавіша Esc повертає вас на рівень вгору, а коли ви знаходитесь на самому верхньому рівні меню, служить для виходу з налаштувань.

Меню налаштування BIOS від компанії AMI виконано трохи інакше і виглядає так:

Скріншот меню налаштування AMI BIOS.

Для переміщення по вкладках (їх назви перераховані у верхній частині екрана) служать клавіші <і> клавішами ^ і v ви обираєте пункти меню на кожній з вкладок, а клавіші + і - змінюють значення обраного пункту (Change Field).

Ці досить стандартні меню налаштувань зустрічаються як в настільних, так і в портативних комп'ютерах. Існують і більш «екзотичні» варіанти, які притаманні тільки ноутбукам.

Наприклад, в лівій частині екрана у вигляді дерева перераховані всі пункти меню, а напроти них - самі значення налаштувань і т. п.

Так чи інакше, якщо в інструкції до ноутбука є опис налаштувань BIOS, слід заздалегідь ознайомитися з ним.

Якщо ж такий опис відсутній - постарайтеся зрозуміти з підказок призначення клавіш, переглянути різні пункти і знайти серед них знайомі назви.

 

Вихід з БІОС збереження налаштувань

Для виходу з меню налаштування BIOS виконайте одну з наступних команд, вони можуть знаходитися безпосередньо в головному меню BIOS або об'єднуватися в меню Exit (Вихід):

• Save & Exit Setup (Зберегти установки та вийти) - змінені налаштування зберігаються, а комп'ютер перезавантажується вже з новими налаштуваннями BIOS;

• Exit Without Saving (Вийти без збереження) - налаштування не зберігаються, а комп'ютер перезавантажується з тими ж налаштуваннями BIOS, які були до зміни;

• іноді присутній і окрема команда Save Settings (Зберегти налаштування).

Наступні команди дозволяють повернути налаштування до «заводським» значень за замовчуванням, що корисно, якщо ви випадково змінили будь-які настройки і комп'ютер після цього не завантажується або працює з помилками:

• Load Setup Defaults Load Optimized Defaults або (Завантажити налаштування за замовчуванням) - zagružaûtsâ оптимальний "Заводські" Налаштування;

• Load Fail-safe Defaults (Завантажити безпечні настройки) - встановлюються значення налаштувань, при яких імовірність помилок і збоїв стає мінімальною, при цьому можуть бути відключені деякі функції, а продуктивність комп'ютера дещо знижена.

Завантаження таких налаштувань буває потрібна при пошуку причин неполадок.

 

Послідовність завантаження

Зазвичай послідовність опитування дискових пристроїв у пошуках завантажувального диска задається в меню Advanced або Advanced BIOSFeatures (Розширені настройки), рідше - в меню Boot (Завантаження).

Команда меню може називатися Boot Device Priority, Boot Sequence або схожим чином. Іноді присутні три або чотири пункти з назвами 1st Boot Device (Перше завантажувальний пристрій), 2nd Boot Device (Друге завантажувальний пристрій) і т. д.

Як здійснити в БІОС вибір послідовності завантаження:

Наприклад, для завантаження з жорсткого диска (HDD він же Hard Disk) вкажіть його першим у списку або першим завантажувальним пристроєм.

Це буде настройка для звичайної роботи: не опитуючи інші дисководи, комп'ютер відразу почне завантажуватись з вінчестера.

Для завантаження з компакт-диска вкажіть привід DVD (в меню він може позначатися як CD? ROM) першим у списку або першим завантажувальним пристроєм. При цьому жорсткий диск автоматично стане другим або третім у черговості завантаження.

Така настройка потрібна при установці Windows, щоб ноутбук завантажився з диска дистрибутива операційної системи.

В принципі, вона допустима і при звичайній роботі: якщо в дисководі завантажувальний диск відсутній, комп'ютер продовжить завантаження з наступного пристрою, тобто з жорсткого диска.

Змінивши налаштування, збережіть їх і вийдіть з BIOS. У процесі установки операційної системи при першій перезавантаженні знову зайдіть в меню налаштувань BIOS і вкажіть першим завантажувальним пристроєм жорсткий диск.

Зміна режиму контролера SATA

У сучасних ноутбуках, як правило, використовується контролер Serial ATA (SATA), до якого підключаються жорсткий диск і привід DVD. Цей контролер може працювати в різних режимах, які вибираються в налаштуваннях BIOS.

Розширений режим (Enhanced Mode) кращий, оскільки забезпечує швидкодію системи. Однак, коли контролер діє в такому режимі, можуть виникнути труднощі з установкою Windows XP і роботою деяких програм резервного копіювання і відновлення інформації.

Сучасні операційні системи Windows Vista і Windows 7 повністю підтримують контролери SATA.

Для вирішення подібних проблем передбачені режим сумісності (Compatible Mode) і режим, в якому контролер SATA повністю імітує більш старий контролер IDE (Configure SATA as IDE).

Режим роботи та інші налаштування контролера дисків в сучасних ноутбуках вибираються в меню BIOS SATA Configuration (Конфігурація SATA).

Перелік цих налаштувань і підтримуваних режимів залежить від моделі комп'ютера, і за більш докладними відомостями бажано звернутися до технічної документації.

Без явної необхідності змінювати налаштування контролера не слід. Вибір сумісного режиму зазвичай допомагає, якщо при запуску програми резервного копіювання зразок Acronis True Image з'являється повідомлення, що жорсткий диск не виявлений.

 

Налаштування енергозбереження

Налаштування, які перебувають у пункті Power (Живлення) або Power Management (Управління харчуванням), стосуються переходу комп'ютера у режим і сплячий режими, управління системи охолодження і гасіння екрану.

Практика показує, що на ноутбуці, під керуванням Windows, в BIOS налаштування енергозбереження слід залишити заданими за замовчуванням.

Всі функції енергозбереження налаштовуються засобами операційної системи. Невірні параметри BIOS можуть вступити з ними в конфлікт, від чого виникнуть проблеми з виключенням або пробудженням ноутбука з режиму сну.

Налаштування енергозбереження в BIOS потрібні, як правило, у випадку встановлення на комп'ютері операційної системи, відмінної від Windows XP, Windows Vista або Windows 7.

Такими системами є, наприклад, операційні системи сімейства Linux.

 

Відключення пристроїв в BIOS

Необхідність у відключенні пристроїв через BIOS виникає вкрай рідко.

В окремих випадках це може знадобитися на вживаних ноутбуках з несправностями, коли несправний блок перешкоджає нормальній завантаженні комп'ютера.

На відміну від настільної системи, з ноутбука можна фізично вилучити або замінити несправний пристрій, проблему можна частково вирішити відключенням його в налаштуваннях BIOS.

Схожі налаштування зібрані в меню BIOS в Advanced Setup> Вбудовані периферійні пристрої (Розширені налаштування> Вбудовані пристрої) або просто Вбудовані периферійні пристрої.

Кожне перераховане в меню пристрій: звукова карта, мережеві адаптери, контролери USB і т. д. - може бути або включено (Enabled), або відключено (Disabled).

 

BIOS пароль

У переважній більшості ноутбуків передбачені функції захисту від використання їх сторонніми. Функції безпеки налаштовуються в BIOS в меню, яке зазвичай називається Security (Безпека) або Password Protection (Захист паролем ).

Паролів БІОС може бути декілька:

• System Password - це пароль, який потрібно ввести для включення і завантаження комп'ютера;

• Admin Password або Setup Password - пароль, який потрібно ввести для входу в налаштування BIOS;

• Internal HDD Password - захист паролем завантаження з жорсткого диска, при цьому диск шифрується на апаратному рівні і не може бути прочитаний без введення пароля ні на цьому, ні на іншому комп'ютері.

Поки пароль BIOS не заданий (це значення за замовчуванням), завантаження відбувається без нього. При завданні пароля необхідно ввести його двічі - так менше ймовірність зробити помилку при наборі.

Для скидання пароля слід спочатку ввести старий пароль. Коли з'явиться запит на введення нового, просто залиште поле порожнім і натисніть клавішу Enter.

На жаль, функції безпеки нерідко обертаються проти самого господаря, який випадково забув пароль.

Ситуацію ускладнює те, що скинути паролі простим замиканням перемички на платі, як в настільних комп'ютерах, в 80% випадків не вдається - це особливість конструкції ноутбуків.

Скидання можливий завжди, але для цього потрібні в кращому випадку дуже «хитрі» програми від виробника, а в гіршому - отпайка мікросхеми та її перепрошивка на пристрої-программаторе. І те й інше зазвичай робиться в сервісному центрі, а ціна зняття пароля доходить до $ 30.

Швидше за все, для домашнього ноутбука, на якому не зберігаються особливо секретні відомості, парольний захист на рівні BIOS буде зайвою. Якщо ви все-таки хочете обмежити доступ до свого комп'ютера, достатньо захистити паролем обліковий запис користувача Windows.

Тоді найстрашніше, що загрожує вам при втраті пароля, - перевстановлення операційної системи.

Резюме

Отже, налаштування BIOS ноутбуків розглянуті. У порівнянні з настільними комп'ютерами таких настройок мало, і звертатися до них доводиться вкрай рідко.

Єдининий крок, з яким може зіткнутися звичайний користувач справного ноутбука, - зміна послідовності завантажувальних дисків в процесі установки операційної системи.

Читаючи статті в інтернеті, ви переконаєтеся, що самостійна установка або переустановка операційної системи - процедура проста.

Виробники сучасних ноутбуків передбачили кілька цікавих способів відновлення працездатності комп'ютера, не пов'язаних з установкою Windows.


 


 
Создан 07 июл 2013