Знайомство з Інтернетом
Інтернет 101

Що таке Інтернет і як змусити його працювати на вас?

Коли ви прочитаєте поради щодо безпеки та захисту в розділі "Варто знати", у вас можуть виникнути запитання на кшталт "Що таке Інтернет?" і "Як користуватися популярними онлайновими службами?". Перегляньте наведені нижче відповіді на запитання від працівників Google і дізнайтеся більше про те, як увійти в Інтернет, шукати інформацію, переглядати сторінки в Інтернеті, спілкуватись та обмінюватись інформацією онлайн.

Доступ до Інтернету

Що таке Інтернет?

Інтернет – це всесвітня мережа з’єднаних між собою комп’ютерів. Під’єднавшись до Інтернету, ви отримуєте доступ до всесвітньої мережі, яка, подібно до бібліотеки, містить сторінки з інформацією.

Щоб дізнатися більше, перегляньте брошуру Google 20 цікавих фактів.

Як під’єднатися до Інтернету? Яку роль виконує постачальник послуг Інтернету?

Перш ніж почати досліджувати Інтернет, потрібно придбати тарифний план у постачальника послуг Інтернету. Постачальник послуг Інтернету (ISP) – це компанія, яка надає доступ до Інтернету й інших веб-служб. Такі компанії пропонують різні способи з’єднання, зокрема комутоване, кабельне, волоконно-оптичне або з’єднання Wi-Fi. Кожен тип з’єднання має різну швидкість під’єднання до Інтернету.

Як мобільний телефон отримує доступ до Інтернету? Чи відрізняється він від доступу на комп’ютері?

Зазвичай мобільний телефон під’єднується до Інтернету за допомогою того самого радіосигналу, що й для здійснення телефонних дзвінків. Телефон підключається до найближчої вежі мобільного зв’язку, яка потім з’єднує його з Інтернетом. Оскільки передавання даних між мобільними пристроями й Інтернетом може бути дорогим, постачальники послуг стягують плату відповідно до тарифних планів.

Деякі пристрої, як-от мобільні пристрої Android, можуть також під’єднуватися до Інтернету через Wi-Fi. Wi-Fi дозволяє отримувати бездротовий доступ до Інтернету в телефоні, планшетному ПК та портативному комп’ютері, а також не потребує мережі мобільного зв’язку або тарифного плану. Загалом з’єднання з Інтернетом на мобільному телефоні працює швидше в мережах Wi-Fi, однак щоб користуватися мережею Wi-Fi, потрібно перебувати в місцях, де вона доступна. У багатьох кафе, магазинах, а іноді й у цілих містах є безкоштовне з’єднання Wi-Fi.

Що таке URL-адреса, IP-адреса та DNS? Чому вони важливі?

URL-адреса – це веб-адреса, яку ви вводите у веб-переглядачі, щоб перейти на веб-сайт. Кожен веб-сайт має URL-адресу. Наприклад, URL-адреса www.google.com спрямує вас на веб-сайт Google.

Кожна URL-адреса також має IP-адресу. IP-адреса – це ряд чисел, який вказує вашому комп’ютеру, де шукати потрібну інформацію. IP-адреса схожа на дуже довгий і складний номер телефону. Оскільки IP-адреси важко запам’ятати, було створено URL-адреси. Замість вводити IP-адресу (45.732.34.353), щоб перейти на веб-сайт Google, потрібно ввести лише URL-адресу: www.google.com.

Оскільки в Інтернеті багато веб-сайтів і IP-адрес, веб-переглядач не може автоматично визначати, де вони розташовані. Він має шукати їх. Для цього потрібна DNS (система доменних імен).

Загалом DNS – це телефонна книга для Інтернету. Щоб не перетворювати "Сергій Іванов" на номер телефону, DNS натомість перетворює URL-адресу www.google.com на IP-адресу, щоб ви перейшли на потрібний сайт.

Що таке веб-переглядач?

Так само, як у бібліотеці можна переглядати книги, за допомогою веб-переглядача можна шукати та переглядати сторінки в Інтернеті. Веб-переглядач – це тип програмного забезпечення на вашому комп’ютері, який надає доступ до Інтернету. Веб-переглядач виконує функцію вікна, у якому відображаються різні веб-сайти, що містять інформацію. Потрібно лише ввести веб-адресу у веб-переглядачі, і ви миттєво перейдете на потрібний веб-сайт.

Як змінити розмір тексту у веб-переглядачі?

Іноді для зручності читання може знадобитися збільшити або зменшити текст на екрані. Щоб змінити розмір тексту у веб-переглядачі, на клавіатурі натисніть і утримуйте кнопку [control] або [command] і торкніться клавіші плюс [+] або мінус [-]. Якщо натискати [+], текст збільшуватиметься, [-] – зменшуватиметься.

Як переглядати веб-сторінки за допомогою вкладок?

Якщо ви переглядаєте один веб-сайт у своєму веб-переглядачі й хочете швидко перейти на інший, просто створіть нову вкладку. По суті, вкладка – це ще одне вікно в тому самому веб-переглядачі. Створюючи вкладки, можна легко переходити між веб-сайтами. Спосіб створення вкладки залежить від веб-переглядача, який ви використовуєте. У багатьох веб-переглядачах, щоб створити вкладку, потрібно перейти в розділ [Файл] і вибрати [Нова вкладка].

Як оновити веб-переглядач?

Використання найновішої версії веб-переглядача забезпечує швидший і безпечніший перегляд веб-сторінок. Спосіб оновлення веб-переглядача залежить від типу веб-переглядача, який ви використовуєте. Кожен тип веб-переглядача, як-от Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari тощо, має різну процедуру оновлення. Наприклад, веб-переглядач Chrome автоматично оновлюється, коли з’являється нова версія. Процес оновлення відбувається у фоновому режимі, а користувачеві не потрібно нічого робити.

Пошук інформації в Інтернеті

Пошук говорить сам за себе – він шукає. Наприклад, якщо ввести слово "автомобілі" в пошуковій системі Google, запит із вашого пристрою надійде нам через Інтернет. Ми підберемо відповідні результати пошуку та надішлемо їх на ваш пристрій – усе за частку секунди.

Пошукові системи отримують результати пошуку, скануючи й індексуючи всю інформацію, яка зберігається в Інтернеті. Обсяг світової інформації подвоюється кожні два роки. Надавати користувачам інформацію, яку вони шукають, стає дедалі важче – особливо на нові запити, які щодня становлять 16%. Інженери постійно працюють над покращенням пошуку, щоб компанії та клієнти могли знаходити одні одних.

Як отримати маршрути громадського транспорту?

Якщо вам потрібно знайти автобусну зупинку чи найближчу станцію метро, деякі електронні карти, як-от Карти Google, допоможуть вам дістатися в потрібне місце. Введіть свою поточну адресу та адресу пункту призначення в Картах Google. Виберіть опцію "Громадський транспорт" (значок автобуса), щоб отримати доступні маршрути громадського транспорту.

Як отримати автомобільні маршрути?

Шукаєте найближчу автозаправку під час подорожі автомобілем? Намагаєтеся дістатися до будинку своєї бабусі? Отримати автомобільні, пішохідні маршрути або маршрути громадського транспорту легко. Просто введіть своє місцезнаходження й адресу пункту призначення на Картах Google для комп’ютера чи мобільного пристрою.

Як перекласти текст?

Ще ніколи не було так легко вивчати нову мову чи розуміти вказівні знаки в іншій країні. Завдяки онлайн-інструментам для перекладу ви можете швидко перекладати як невеликі фрагменти тексту, так і цілі веб-сайти чи розділи книги.

Перекладач Google – один із безкоштовних інструментів для перекладу. Щоб скористатися всіма його перевагами, радимо уважно прочитати цей посібник.

Як робити закладки?

У більшості веб-переглядачів можна зберігати ярлики улюблених веб-сайтів. Створивши закладки найчастіше відвідуваних веб-сайтів, ви можете швидко переходити на потрібну сторінку, не вводячи URL-адресу.

Закладки також можна зберігати в обліковому записі Google. Доступ до них можна отримати на панелі інструментів або на домашній сторінці Закладок Google із будь-якого комп’ютера, під’єднаного до Інтернету.

Спілкування й обмін інформацією

Що таке веб-обчислення?

Простіше кажучи, щоразу, коли ви користуєтеся Інтернетом, ви здійснюєте веб-обчислення. Це означає, що вся інформація, яку ви шукаєте, зберігається на серверах у різних куточках світу. Що б ви не робили – переглядали відео, читали новини або слухали музику – ви отримуєте інформацію з Інтернету, а не з жорсткого диска вашого комп’ютера.

Останнім часом веб-обчислення пропонують ще більше переваг. Тепер можна завантажувати особисті файли (фотографії, відео, документи, музику тощо) на сервери в Інтернеті й отримувати до них доступ із будь-якого комп’ютера. Такі файли не можна втратити через віруси, збої в роботі жорсткого диска чи власні помилки.

Що таке веб-програми та як вони працюють?

Якщо ви граєте в онлайнові ігри, користуєтесь онлайновим редактором фотографій або такими веб-службами, як Карти Google, Twitter, Amazon, YouTube чи Facebook, ви – активний користувач веб-програм.

Веб-програми – це програми, якими ви користуєтеся у веб-переглядачі або на мобільному пристрої. Вони під’єднують вас до інтернет-служб, дозволяючи виконувати такі прості завдання, як створювати закладки веб-сайтів і перевіряти електронну пошту. Вони дозволяють виконувати й складніші завдання, як-от ділитися фотографіями, пересуватися містами або слухати музику. Чудовим прикладом такої програми є стандартна система навігації в автомобілі. У ній ви можете отримувати інформацію на основі свого місцезнаходження в реальному часі. Можна панорамувати карту та змінювати її масштаб, отримувати автомобільні маршрути, шукати альтернативні маршрути й окремі пункти призначення.

Окрім доступності, перевагою веб-програм є безпека. Оскільки вони працюють у веб-переглядачі, їх не потрібно завантажувати на комп’ютер. Це захищає вас від завантаження вірусівзловмисного програмного забезпечення та шпигунських програм. Тепер ви маєте кращий і безпечніший доступ, ніж раніше.

Щоб дізнатися більше про веб-програми, перегляньте брошуру 20 цікавих фактів.

Що таке відкритий код?

Щоб зрозуміти, що таке "відкритий код", спочатку потрібно дізнатися, що таке "вихідний код". Вихідний код – це мова програмного забезпечення. Ця мова, яка використовується у веб-переглядачах і програмах, визначає дії та поведінку програмного забезпечення.

"Відкритий код" означає, що вихідний код може переглядати будь-хто. З ним можна експериментувати, його можна змінювати, доповнювати та використовувати для інших продуктів і служб. Прикладом програмного забезпечення з відкритим кодом є веб-переглядачі Chrome і Firefox.

Що таке електронна пошта?

Електронна пошта означає листування в електронному вигляді. Електронне повідомлення – це як електронна версія звичайного листа. Коли ви надсилаєте електронний лист, він зазвичай надходить у місце призначення за лічені секунди. Подібно до домашньої адреси, кожен користувач має унікальну електронну адресу. Щоб надсилати й отримувати електронні листи, потрібно створити обліковий запис електронної пошти.

Якщо ви вже маєте електронну адресу та хочете створити ще одну, це дуже легко зробити.

Як користуватись онлайновим чатом?

Спілкування в чаті за допомогою відео або текстових повідомлень – це чудовий спосіб підтримувати зв’язок із друзями та родичами, де б вони не були. Багато веб-служб, зокрема служби Google, мають функцію онлайнового чату. У Google, щоб почати спілкуватися в чаті, потрібно лише ввійти в обліковий запис, запросити друзів і розпочати чат.

Як здійснювати дзвінки з комп’ютера?

Існує багато веб-служб, які дозволяють здійснювати телефонні дзвінки за допомогою комп’ютера. Для багатьох таких служб потрібно встановити елемент програмного забезпечення або плагін. Після цього, щоб здійснювати дзвінки, потрібно мати лише з’єднання з Інтернетом, мікрофон і динаміки.

Як передавати файли між комп’ютерами?

Якщо у вас є один великий файл або декілька малих, їх можна легко передавати з одного комп’ютера на інший за допомогою носія флеш-пам’яті USB. Носій флеш-пам’яті USB – це, по суті, невеликий пристрій пам’яті, на якому можна зберігати файли. Підключивши пристрій до іншого комп’ютера, можна копіювати файли з пристрою на комп’ютер і навпаки, просто перетягуючи їх.

Що таке соціальна мережа та як керувати інформацією, яку про мене можуть знаходити інші користувачі?

Соціальна мережа – це веб-сайт або програма, яка дозволяє підтримувати зв’язок із друзями та родичами, а також ділитися з ними розповідями, новинами, фотографіями або відео. Прикладами різних соціальних мереж є Facebook, Google+, Twitter і LinkedIn. Ці веб-сайти є одними з найбільших в Інтернеті. Facebook налічує понад мільярд користувачів, Twitter – понад 500 мільйонів, а на YouTube щодня переглядається чотири мільярди відео. У більшості соціальних мереж можна змінювати налаштування – так ви можете вирішувати, якою інформацією ділитися, як і з ким.

Що таке служба Google+ і як нею користуватися?

Служба Google+ дозволяє підтримувати зв’язок із людьми, які вам не байдужі, і стежити за тим, що вас цікавить. Обмін інформацією відбувається, як у реальному житті, тобто ви керуєте своєю інформацією. Google+ також покращує роботу Google – ваші улюблені служби стають швидшими, надійнішими та більш відповідними. Щоб скористатися всіма перевагами Google+, перегляньте докладнішу інформацію про доступні функції, зокрема Кола та відеокімнати Hangouts.

Як працюють YouTube, Blogger та інші веб-служби для публікації вмісту?

Такі веб-сайти, як YouTube і Blogger, дозволяють кожному будь-коли миттєво зв’язуватися з мільярдами людей у всьому світі. Завдяки різноманітним інтернет-платформам (соціальним мережам, відеосайтам, інструментам для блогів, аукціонам тощо) користувачі Інтернету можуть створювати вміст, публікувати інформацію, спілкуватися та купувати чи продавати товари й послуги.

Як завантажувати та надсилати відео на YouTube?

Створювати вміст і показувати його світові стає важливим для активних кібер-громадян. Завантажувати відео на YouTube легко та просто. Спершу потрібно створити обліковий запис Google. Створивши обліковий запис, виконайте ці прості дії, щоб завантажити своє перше відео.

Як керувати цифровою репутацією?

Перш ніж почати створювати вміст і завантажувати його в Інтернет, подумайте, який вплив він матиме на інших людей. Опублікована інформація та завантажений вміст представлятимуть вас в Інтернеті. Це – ваша цифрова репутація. Не забувайте про невидиму аудиторію – тих, хто може переглядати ваш вміст або розповсюджувати його без вашого відома. Дотримуйтеся простого правила: якщо не хочете, щоб ваш вміст побачила ваша бабуся, не публікуйте його.

Обов’язково перегляньте налаштування безпеки та конфіденційності на платформах соціальних мереж, як-от Google+. Google пропонує декілька інструментів для керування своїми налаштуваннями.Создан 25 апр 2013