Довідник термінів

Варто знати! Знайомство з Інтернетом!Інколи в Інтернеті не все зрозуміло, і ми натрапляємо на деякі незнайомі терміни. Як-от віруси. Чи IP-адреси. Чи шпигунські програми. Ми склали список розповсюджених технічних термінів і пояснили їх якомога простіше та точніше.

Веб-переглядач

Це програма у вашому комп’ютері, за допомогою якої ви відвідуєте веб-сайти. Популярними веб-переглядачами є Chrome, Firefox, Internet Explorer, Opera та Safari.

DNS

Оскільки в Інтернеті багато веб-сайтів і IP-адрес, веб-переглядач не може автоматично визначати, де вони розташовані. Він має шукати їх. Саме для цього використовується DNS (система доменних імен). Загалом DNS – це телефонна книга для Інтернету. Щоб не перетворювати "Сергій Іванов" на номер телефону, DNS натомість перетворює URL-адресу (www.google.com) на IP-адресу, щоб ви перейшли на потрібний сайт.

IP-адреса

Кожна веб-адреса (наприклад, "www.google.com") має власну числову адресу, яка називається IP-адреса. IP-адреса виглядає приблизно так: 74.125.19.147. IP-адреса – це ряд чисел, який указує, де розташований певний комп’ютер або мобільний пристрій в Інтернеті. Це трохи нагадує телефонний дзвінок: за допомогою номера телефону АТС визначає, куди спрямувати дзвінок, і після цього абонент бере слухавку. Так IP-адреса повідомляє комп’ютеру, як зв’язатися з іншим пристроєм в Інтернеті.

Зловмисне програмне забезпечення

Зловмисне програмне забезпечення – це шкідливі програми, створені, щоб контролювати чи пошкодити ваш комп’ютер або мобільний пристрій.

Нижче перелічено такі програми.

 • Рекламні програми

  Програмне забезпечення, яке автоматично відтворює чи відображає рекламу або завантажує її на комп’ютер.

 • Шпигунські програми

  Програмне забезпечення, яке збирає невеликі фрагменти інформації про користувачів без їхнього відома.

 • Троянський кінь

  Руйнівне програмне забезпечення, яке видає себе за корисну програму. Таке програмне забезпечення спочатку ніби виконує корисні функції, але потім краде інформацію чи завдає шкоди комп’ютеру або мобільному пристрою.

 • Вірус

  Шкідливий фрагмент комп’ютерного програмного забезпечення, здатний заражати комп’ютер і файли на ньому.

 • Хробак

  Шкідливий фрагмент програмного забезпечення, здатний автоматично поширюватися на інші комп’ютери.

Фішинг

Фішинг – це вид шахрайства в Інтернеті, коли хтось намагається обманом змусити жертву надати інформацію делікатного характеру, як-от паролі або дані кредитної картки. Зазвичай фішинг здійснюється через електронні листи, рекламні оголошення й інші засоби спілкування, наприклад, чат. Хтось може надіслати жертві електронний лист, схожий на форму з банку, у якому просять надати особисту інформацію.

Шифрування SSL

Технологія, яка встановлює канал для безпечного обміну даними між комп’ютерами. Якщо веб-сайт підтримує шифрування SSL, дані, що надсилаються на цей веб-сайт і з нього, захищаються від перехоплення в Інтернеті.

Спам

Зловживання системами обміну електронними повідомленнями з метою безладного масового надсилання небажаних повідомлень.

Диспетчер завдань або Activity Monitor

Програма на вашому комп’ютері, яка надає інформацію про програмне забезпечення, запущене на комп’ютері. У Диспетчері завдань або Activity Monitor можна припиняти процеси та роботу програмного забезпечення. Це особливо важливо, якщо не вдається закрити веб-переглядач або веб-сайт іншим чином. Щоб отримати доступ до цієї програми, спробуйте пошукати на комп’ютері "activity monitor" або "диспетчер завдань".

URL-адреса

URL-адреса – це веб-адреса, яку ви вводите у веб-переглядачі, щоб перейти на веб-сайт. Кожен веб-сайт має URL-адресу. Наприклад, URL-адреса www.google.com спрямує користувача на веб-сайт Google.

WPA2

Технологія безпеки, яка захищає мережу Wi-Fi, шифруючи трафік у ній. Це ускладнює несанкціонований доступ до вашої мережі.

 Создан 25 апр 2013