Режими роботи оперативки(RAM)

Правильний підбір і установка модулів пам"яті   Правила установки 

      Швидкість роботи персонального комп'ютера безпосередньо залежить від правильної зборки і установки всіх його компонентів. Правильний підбір і установка модулів пам'яті RAM - найважливіша запорука успішної роботи вашого ПК.

 

    Основні рекомендації, що застосовуються для всіх типів і видів пам'яті:
- Встановлювати найкраще модулі DIMM з однаковим об'ємом пам'яті;
- Модулі повинні збігатися за частотою роботи (Mhz), якщо ви встановите модулі з різними частотами роботи, то в підсумку всі вони будуть працювати на частоті самої повільної пам'яті;
- У встановлюваних плат оперативної пам'яті бажано поєднувати таймінги, латентності (затримки) пам'яті;
- Підбирати модулі краще від одного виробника і однієї моделі.

        Ці правила не все виконуються, ситуації бувають різні. Якщо модулі пам'яті відрізняються один від одного по виробникові, обсягом і частоті роботи - це зовсім не означає, що вони не будуть працювати. В цьому випадку немає особливих секретів поєднання пам'яті - достатньо просто їх встановити і провірити.

Також нема сенсу ставити вже застарілі види пам'яті, типу SDRAM (де існувало одне правило - чим більше, тим краще).

Але в сучасних комп'ютерах, материнські плати підтримують спеціальні режими роботи оперативної пам'яті. Саме в цих режимах швидкість роботи RAM пам'яті буде найефективнішою. Тому для досягнення найкращої швидкодії слід враховувати режими роботи модулів DIMM і їх правильну установку. Пропоную розглянути найбільш поширені на сьогоднішній день режими роботи оперативної пам'яті.

 

Режими работи оперативної памяті 

 

SINGLE CHANELL MODE (одноканальний або асиметричний режим) - цей режим реалізується, коли в системі встановлений тільки один модуль пам'яті або всі модулі DIMM відрізняються один від одного за обсягом пам'яті, частотою роботи або виробником. Тут не важливо, в які роз'єми і яку пам'ять встановлювати. Вся пам'ять буде працювати зі швидкістю найповільнішої (з встановлених пам'ятей) 

 

Якщо модуль тільки один, то його можна встановлювати в будь-який роз'єм для пам'яті:    (рис.2)

Два або три різних модуля пам'яті можна також встановлювати в будь-якій конфігурації:    (рис.3) 

 

DUAL CHANELL MODE(двоканальний або симетричний режим) - в кожному каналі DIMM встановлюється однаковий об'єм оперативної пам'яті. Модулі підбираються за частотою роботи. На материнських платах роз'єми DIMM для кожного каналу відрізняються кольором. Поруч з ними пишеться назва роз'єму, і іноді номер каналу. Призначення роз'ємів і їх розташування по каналах обов'язково вказується в інструкції материнської плати. Загальний обсяг пам'яті дорівнює сумарному обсягу всіх встановлених модулів. Кожен канал обслуговується своїм контролером пам'яті. Продуктивність системи збільшується на 5-10%.

Dual Mode може бути реалізований з використанням двох, трьох або чотирьох модулів DIMM.

Якщо використовуються два однакових модуля RAM пам'яті, то їх слід підключити в однойменні роз'єми (одним кольором) з різних каналів. Наприклад, один модуль встановити в роз'єм 0 каналу A, а другий - в роз'єм 0 каналу B:   (рис.4)
 

Тобто, для включення режиму Dual Channel (режим з чергуванням) слід виконати необхідні умови:
- На кожному каналі пам'яті встановлюється однакова конфігурація модулів DIMM;
- Пам'ять вставляється в симетричні роз'єми каналів (Slot 0 або Slot 1).

Аналогічним чином встановлюються три модулі пам'яті - сумарні обсяги пам'яті в кожному каналі рівні між собою (пам'ять в каналі A дорівнює за обсягом в каналі B):    (рис.5)


 І для чотирьох модулів виконується те ж саме умова. Тут працює як би два паралельних дуальних режима:  (рис.6)

 

Triple Mode (трьохканальний режим) - в кожному з трьох каналів DIMM встановлюється однаковий об'єм оперативної пам'яті. Модулі підбираються за швидкістю та обсягом. На материнських платах, що підтримують трьохканальний режим роботи пам'яті, зазвичай встановлюється 6 роз'ємів пам'яті (по два на кожен канал). Іноді зустрічаються материнські плати з чотирма роз'ємами - два роз'єми складають один канал, два інших підключені до другого і третього каналу відповідно.

При шести або трьох соккетах установка також проста як і при двоканальному режимі. При встановлених чотирьох роз'ємах пам'яті, три з яких можуть працювати в Triple Mode, пам'ять слід встановлювати саме в ці роз'єми.  (рис.7)


Flex Mode (гнучкий режим) - дозволяє збільшити продуктивність оперативної пам'яті, при встановленні двох модулів різного об'єму, але однакових за частотою роботи. Як і в двоканальному режимі плати пам'яті встановлюються в однойменні роз'єми різних каналів. Наприклад, якщо є дві планки пам'яті об'ємом 512Mb і 1Gb, то одну з них слід встановити в слот 0 каналу A, а другу - в слот 0 каналу B:  (рис.8)

 

В цьому випадку модуль 512Мб буде працювати в дуальному режимі з об'ємом пам'яті 512Mb другого модуля, а ті що залишилися 512Мб від 1 гігабайтного модуля будуть працювати в одноканальному режимі.

Ось в принципі і всі рекомендації по комбінуванню оперативної пам'яті. Звичайно ж, варіантів компоновки може бути і більше, все залежить від обсягів оперативної пам'яті, моделі материнської плати і від ваших фінансових можливостей. Також у продажу з'явилися материнські плати з підтримкою чотирьохканального режиму роботи пам'яті - це дасть вам максимальну продуктивність комп'ютера!

                                                                     автор: Ростислав Д.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Создан 27 мар 2012